Jesteś na: Strona główna / Aktualności

Aktualności

Wiosna z Fryderykiem w Zamku pszczyńskim 2020

Wiosna z Fryderykiem 2019 

Po raz szósty w reprezentacyjnych wnętrzach Sali lustrzanej Muzeum Zamkowego w Pszczynie odbywać się będą koncerty w ramach „Wiosny z Fryderykiem w Zamku pszczyńskim”. Kolejna edycja cyklu programowo nawiązuje do dwóch ważnych wydarzeń w tym roku jakimi jest XVIII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina oraz 250. rocznica urodzin Ludwiga van Beethovena.

W koncercie inaugurującym „Wiosnę” z repertuarem chopinowskim wystąpią laureaci Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie, Andrzej Wierciński (laureat z 2015 roku) oraz Piotr Alexewicz, zdobywca pierwszego miejsca w  tegorocznej edycji Konkursu, który będzie miał, zapewniony regulaminem, przywilej reprezentowania Polski w Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim bez eliminacji wstępnych.

Walorem cyklu jest ukazywanie twórczości Fryderyka Chopina, stanowiącej oś programową koncertów, w kontekście innych kompozytorów. W tym roku to rówieśnicy Chopina, Robert Schumann (1810-1856) i o rok młodszy Franciszek Liszt (1811-1886), z którymi Chopin pozostawał w przyjacielskich stosunkach. Schumann jako pierwszy zachwycał się talentem młodego Chopina publikując na łamach gazety słynne dziś już zdanie: "Panowie czapki z głów, oto geniusz". Liszt natomiast jest autorem pierwszej monografii poświęconej Chopinowi, wydanej w Paryżu w 1852 roku.

Podczas koncertu 21 marca usłyszymy więc pieśń pt. „Wiosna” F. Chopina w opracowaniu na fortepian F. Liszta oraz Kwintet fortepianowy Es-dur R. Schumanna, wykonawcami będą Wojciecha Waleczek (fortepian) i Aukso Acoustic Quartet. 

Z zachowanych źródeł wiemy, że Chopin darzył Beethovena wielkim szacunkiem. Chętnie słuchał jego dzieł, sam też grywał je podczas prywatnych spotkań (m.in. Sonaty:  cis-moll op. 27 nr 2 "Księżycowa" i f-moll op. 57 "Appassionata". Zalecał także dzieła Beethovena swym uczniom. Nawiązując więc do obchodzonego uroczyście przez świat muzyczny 250-lecia urodzin autora IX Symfonii, na koncercie 28 marca wykonany zostanie w wersji kameralnej IV Koncert fortepianowy G-dur zwany „Skowronkowym”. Zagra go francusko-polski pianista Théo Ranganathan, artyście towarzyszyć będzie Poznański Kwintet Smyczkowy.

Koncert finałowy cyklu, który odbędzie się 4 kwietnia, wypełniony zostanie w całości utworami Fryderyka Chopina, w tym Koncertem fortepianowym e-moll op. 11. Dzieło skomponowane przez dwudziestoletniego Chopina w stylu koncertu brillant jest utworem pełnym rozmachu i blasku. Do dzisiaj cieszy się niesłabnącą popularności nie tylko słuchaczy. Koncert ten jest najczęściej wybierany przez uczestników Konkursu Chopinowskiego do wykonania w przesłuchaniach finałowych. Na Zamku w Pszczynie zabrzmi również w wersji kameralnej zaprezentowany przez włoskiego pianistę Leonardo Pierdomenico i Kwintet Gliwickiej Orkiestry Kameralnej.

 


Sobota, 14 marca, g. 18:00, Sala lustrzana

W drodze po chopinowskie laury
Kandydaci do udziału w XVIII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina, 2020

FRYDERYK CHOPIN

Nokturn H-dur op. 62 nr 1
Etiuda F-dur op. 10 nr 8
Etiuda h-moll op. 25 nr 10
Ballada f-moll op. 52
Scherzo E-dur op. 54

WYKONAWCA:

Andrzej Wierciński - fortepian 

 

FRYDERYK CHOPIN

24 Preludia op. 28

WYKONAWCA:

Piotr Alexewicz – fortepian


Sobota, 21 marca, g. 18:00, Sala lustrzana

Sławni romantycy fortepianu

FRYDERYK CHOPIN / FRANCISZEK LISZT

Pieśń Wiosna z op. 74 (prac. na fortepian F. Liszta)
Wariacje B-dur na temat ronda “Jevends des scapulaires” op. 12
Andante spianato i Wielki Polonez Es-dur op. 22

ROBERT SCHUMANN

Kwintet fortepianowy Es-dur op. 44

  • Allegro brillante
  • In modo d’una marcia. Un poco largamente
  • Scherzo: Molto vivace
  • Finale: Allegro ma non troppo

 WYKONAWCY:

 Wojciech Waleczek – fortepian

AUKSO ACOUSTIC QUARTET
Mateusz Moś – skrzypce                                                                                     
Marcin Sidor – skrzypce
Ewa Sidor – altówka
Joanna Urbańska-Mikszta – wiolonczela


Sobota, 28 marca, g. 18:00, Sala lustrzana

Wielka rocznica - Wielkiego kompozytora

FRYDERYK CHOPIN

Nokturn cis-moll op. 27 nr 1
4 Mazurki op. 41: gis-moll, C-dur, D-dur, cis-moll

LUDWIG VAN BEETHOVEN

IV Koncert fortepianowy G-dur op. 58

  • Allegro moderato
  • Andante con moto
  • Rondo: Vivace

WYKONAWCY:

 Théo Ranganathan – fortepian

POZNAŃSKI KWINTET SMYCZKOWY
Joanna Kreft – skrzypce
Ewa Suszycka – skrzypce
Ewa Guzowska – altówka
Tomasz Lisiecki – wiolonczela
Szymon Guzowski – kontrabas


Sobota, 4 kwietnia, g. 18:00, Sala lustrzana

Chopin w tonacji włoskiego lazuru   

FRYDERYK CHOPIN

3 Mazurki op. 50: G-dur, As-dur, cis-moll
Ballada f-moll op. 52

Koncert fortepianowy e-moll op. 11

  • Allegro maestoso
  • Romance: Larghetto
  • Rondo: Vivace

WYKONAWCY:

Leonardo Pierdomenico – fortepian

KWINTET GLIWICKIEJ ORKIESTRY KAMERALNEJ:
Anna Szabelka – I skrzypce
Waldemar Staniczek – II skrzypce
Aleksandra Demowska-Madejska – altówka
Marcel Markowski – wiolonczela
Łukasz Bebłot – kontrabas            

Bilet w cenie 60 zł 
Rezerwacja biletów odbędzie się od czwartku 6.02.2020 od godz. 17.00 poprzez system rezerwacji Muzeum Zamkowego w Pszczynie: www.rezerwacja.zamek-pszczyna.pl, tel. 32 210 30 37.

Biogram

Piotr Alexewicz – kształci się w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej II stopnia im. Karola Szymanowskiego we Wrocławiu pod kierunkiem prof. AM Pawła Zawadzkiego. Uczestniczył w kursach mistrzowskich, prowadzonych przez wybitnych pianistów m.in: Dang Thai Sona, Pavla Gililova, Arie Vardiego, Joanny Ławrynowicz-Just, Viery Nosiny, Dmitrija Alexeeva i Mikhaila Voskresensky'ego. W wieku 15 lat wykonał Koncert f-moll op. 21 F. Chopina w ramach obchodów 70-lecia Orkiestry Symfonicznej Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu. W latach 2018/2019 zadebiutował na międzynarodowych festiwalach jak „Chopin i jego Europa” w Warszawie, czy 73. Międzynarodowym Festiwalu w Dusznikach Zdroju. Piotr Alexewicz jest stypendystą programu „Młoda Polska”, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Prezydenta Wrocławia. W sierpniu 2019 ukazała się jego debiutancka płyta z utworami Liszta, Beethovena, Chopina i Ravela. Na kolejnej znajdą się nagrania utworów Chopina z Sinfonią Varsovia pod batutą Howarda Shelleya. W lutym 2020 roku został laureatem I Nagrody na Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym w Warszawie organizowanym przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina.

Leonardo Pierdomenico – 25-letni pianista włoski urodzony w Pescara. Zdobywca pierwszych nagród oraz laureat międzynarodowych konkursów pianistycznych: “Raymond E. Buck” Competition, "Premio Venezia" Piano Competition oraz Van Cliburn International Competition, "Queen Elisabeth" International Piano Competition (półfinalista). Aktywnie koncertuje w programach recitalowych oraz z orkiestrami symfonicznymi. Jego występy są transmitowane w TV i w programach radiowych: w Medici.tv, RTBC (Belgia), KUSC California, RAI Radio 3. Euroclassical, France Musique. Na pierwszej swojej płycie CD dla firmy Piano Classics (Brillant Classics) nagrał utwory Ferenca Liszta, co znakomicie zostało ocenione w recenzjach – w brytyjskim magazynie „Gramophone”, a w plebiscycie der Deutschen Schallplatten Kritik otrzymało tytuł płyty roku 2018. Leonardo Pierdomenicko ukończył konserwatorium w Pescara i w Foggia; także School of music w Fiesola. Kształcił się m.in. pod kier. słynnej Marii Tipo. W 2017 uzyskał Dyplom cum Laudate Akademii Nazionale di Santa Cecilia w Rzymie, w klasie Benedetto Lupo. Brał udział w kursach mistrzowskich, które prowadzili m.in. Jeremy Denk, Jerome Lowenthal, Jean-Yves Thibaudet, Julian Martin, Leon Fleisher. Za osiągnięcia artystyczne otrzymał Medal Republiki Włoskiej. W wolnych chwilach zajmuje się malarstwem i sportem.

Théo Ranganathan  pianista francuski o korzeniach polsko-indyjskich. Naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku 6 lat w Conservatorium  w Tours (Francja). W 2009 roku otrzymał I nagrodę na Konkursie Steinway & Sons w Paryżu. Dwa lata później ukończył studia muzyczne w Tours z I nagrodą i Prix du Merite. Z kolei kształcił się w CESMD (Centrum Wyższych Studiów Muzycznych i Tańca) w Poitiers. Jego konsultantami artystycznymi byli m.in. Marie-Paule Siruguet, Hervé N'Kaoua, Jean-François Heisser, Monique Deschaussées, Teresa Czekaj, Tim Ovens, Philippe Giusano i Denis Zhdanov. Następnie został przyjęty do Akademii Muzycznej w Poznaniu i uzyskał tytuł magistra z najwyższym wyróżnieniem w klasach ad. Piotra Żukowskiego i prof. Alicji Kledzik. Na Międzynarodowym Konkursie „Halina Czerny-Stefańska in memoriam” otrzymał Honorowe Wyróżnienie, Nagrodę Specjalną dla Osobowości Muzycznej oraz zaproszenie na Estradę Młodych 52. Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku, gdzie otrzymał tytuł Laureata EM. W roku 2018 rozpoczął studia doktoranckie w poznańskiej Akademii Muzycznej pod kierunkiem prof. Alicji Kledzik. Théo jest także członkiem Ranganathan Trio, w którym gra z braćmi Ajay - skrzypkiem i Ravi – wiolonczelistą.

Wojciech Waleczek – absolwent Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie fortepianu prof. Zbigniewa Raubo. Dr hab. sztuk muzycznych, profesor Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach to artysta znany z bezkompromisowego podejścia do sztuki wykonawczej. Urodzony  w 1980 roku, od ponad 20 lat prowadzi szeroko zakrojoną działalność koncertową w 27 krajach Europy, a także w Kazachstanie, Jordanii, Palestynie, Algierii, Iranie, Iraku, Tunezji, Katarze, Japonii, Brazylii, Argentynie Urugwaju, Surinamie, Gujanie, Kanadzie oraz w USA. Jest laureatem czołowych nagród na międzynarodowych konkursach: III nagrody oraz nagrody im. Artura Rubinsteina na II Międzynarodowym Konkursie dla Młodych Pianistów „Arthur Rubinstein in memoriam” w Bydgoszczy (1996), III nagrody na VII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. F. Liszta "Premio Mario Zanfi" w Parmie (2000), III nagrody na VI Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym Seilera w Palermo (2005), III nagrody na III Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. F. Liszta we Wrocławiu (2005). Odznaczony odznaką honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, także Krzyżem Zasługi RP.

Andrzej Wierciński – absolwent Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego Katowicach w klasie fortepianu prof. Wojciecha Świtały. Laureat wielu krajowych i międzynarodowych konkursów pianistycznych, jak Chopinowskie Interpretacje Młodych (I nagroda, 2011), Międzynarodowy Konkurs Chopinowski w Darmstadt (finalista, 2013), Międzynarodowy Konkurs im. Haliny Czerny-Stefańskiej (III nagroda, 2014), Międzynarodowy Konkurs Chopinowski w Budapeszcie (I nagroda, 2014), Ogólnopolski Konkurs Chopinowski (I nagroda, 2014), Międzynarodowy Konkurs w Neapolu (I nagroda, 2018), Konkurs Muzyczny w Paryżu (nagroda honorowa, 2019). Koncertował w większości krajów europejskich, Azji, Kanadzie, Japonii, Indonezji. Współpracuje z wieloma renomowanymi polskimi i zagranicznymi orkiestrami symfonicznymi. Jest laureatem stypendiów artystycznych: Krystiana Zimermana, Fundacji Sinfonia Varsovia, Yamaha. Obecnie swoje umiejętności doskonali na Mozarteum Universitat w Salzburgu pod kierunkiem prof. Pavla Gililova.

Aukso Acoustic Quartet – powstał w 2014 roku. Kwartet smyczkowy tworzą absolwenci Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Zespół wywodzi się z Aukso Orkiestry Kameralnej Miasta Tychy. Na swoim koncie ma liczne występy na festiwalach muzyki klasycznej, współczesnej oraz transmisje radiowe (2 Program Polskiego Radia).

Kwintet Gliwickiej Orkiestry Kameralnej – tworzą soliści i kameraliści stale współpracujący z orkiestrą, absolwenci Akademii Muzycznej w Katowicach i Uniwersytetu Muzycznego w Warszawie. Są stałymi członkami polskich orkiestr symfonicznych, jak Sinfonia Varsovia, Narodowa Orkiestra Polskiego Radia w Katowicach, Filharmonia Śląska. Współpracują z wieloma zespołami kameralnymi w kraju i za granicą.

Poznański Kwintet Smyczkowy – tworzą absolwenci Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu oraz zagranicznych uczelni muzycznych m.in. Duńskiej Królewskiej Akademii Muzycznej i Universitat der Kunste w Berlinie. Muzycy są pedagogami Akademii Muzycznej w Poznaniu oraz solistami i liderami Filharmonii Poznańskiej. Są laureatami licznych prestiżowych konkursów. Koncertują jako soliści i kameraliści na terenie całej Europy.

 

 

 

 

wszystkie aktualności